Luultavasti 19. vuosisadan alussa rakennettu talo kuului von Polli suvulle.

Vuosisadan lopussa myytiin talo Pietarin salaneuvos Ivan Mierzeyeweskille huvilaksi.

Talo myytiin edelleen Kuressaaren Viro Seuralle. Kaunis kivitalo maksoi jättiläissumman - 12.000 ruplaa - kuinka seura sai sen nopeasti käteen? Yli puolet lainattiin pankista, yli jäänyt osa saatiin velkakirjojen myynnistä ja seuran jäsenten sekä paikallisten liikemiesten lahjoituksista. Anteliain lahjoittaja oli Johannes Kingissepp.

2. lokakuuta 1911 oli talon vihkiminen. Keskikaupungilla sijaitsevan kalliin "Saksan talon" ostaminen nosti virolaisissa piireissä voimakasta hurmaa, kansallisen itsetunnon kasvua, ylpeyttä, itseluottamusta ja yksimielisyyttä.

Jo vuoteen 1914 mennessä oli Viro Seura voimistunut niin paljon, että talolle tehtiin 3500 ruplaa maksanut remontti (suurennettiin salia ja rakennettiin näyttömölava).

Keväästä 1916 syksyyn 1918 asti oli kulttuurityö Ensimmäisen Maailmansodan vuoksi estettynä ja talossa majoitettiin ensin venäläisiä, myöhemmin saksalaisia sotilaita. Muutamassa huoneessa oli tilapäinen vankila ja syksyllä 1918 saksalainen keskikoulu.

Värikkään talon vaiheisiin kuuluu myöskin vallankumouksen syntymä. 8 huhtikuuta 1917 oli siellä paikallisten yhdistysten edustajien kokous, jossa perustettiin Saarenmaan Viron Tilapäinen Toimeenpaneva Komitea. Neljä päivää myöhemmin oli talon edessä suuri virolaisten mielenosoituskokous, jossa myöhempi pääpiispa H. B. Rahamägi piti parvekkeelta sytyttävän puheen.

Uuden sesongin sai seuraelämä Viron Tasavallan alkuvaiheessa. Vuoden 1919 lopussa toimi talossa laulajien, muusikoiden, näyttelijöiden ja urheilijoiden lisäksi Kuressaare Viro Seuran koulutusjaoston kirjasto ja lukusali. Neljän vuoden kuluttua avattiin vielä elokuvateatteri.

1921 vuokrattiin kaupungilta viereinen tontti ja yhdistettiin se yhdistyksen pihan kanssa suureksi puistoksi. 1925 rakennettiin näyttämölava uusiksi. 1930 tehdyn remontin yhteydessä rakennettiin teatterisalin viereen lämpiö. 1935-36 muutettiin huoneiden jaotusta ja asennettiin keskuslämmitys.

Tradiitiorikas talo heräsi uuteen eloon vuoden 1990 alussa kun Saarenmaan kulttuuri-ihmiset nostivat esiin teatteripiireissä jo edellisenä vuosikymmenenä esiintyneen ajatuksen teatteritalon uudelleen kunnostamisesta.

4. joulukuuta 1990 avattiin Kuressaaren Kaupunginteatteri.