Tegemist on ainulaadse nüüd juba vee sees oleva majakaga, mis on korduvalt tormide käigus oma asendit ( kallet) muutnud.

Kiipsaare tuletorn asub Saaremaa läänerannikul Harilaiu loodeosas paikneva neemiku keskel.

1933. aastal valminud Kiipsaare tuletorn on 26 meetri kõrgune betoontorn. Algselt ehitati see ligikaudu 100-150 meetri kaugusele rannast, kuid paikneb tänapäeval rannajoone muutumise tõttu meres. Lainetuse tulemusel vajus merepoolt küljest ilma pinnase toeta jäänud tuletorn viltu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1992. aastal tuli kustutati ja tuletorni karjäär jätkus päevamärgina. 2009. aastal lõppes seegi ja tänaseks on Kiipsaare navigatsioonimärkide andmekogust kustutatud. Hoolimata oma navigatsioonialase tähenduse vähenemisest on Kiipsaare näol tegemist 20. sajandi tuletornide hulgas ühe kuulsaimaga. Kaugel inimasustusest, looduslikult maalilises kohas, Vilsandi rahvuspargi territooriumil paiknev tuletorn on kuulsust kogunud, kui Eesti oma Pisa torn.

Pikka aega uudistajaid ligi tõmmanud viltune torn otsustas aga 2008. aastal ennast taas sirgeks ajada – lainetus oli asunud nüüd lihtsalt maapoolsest küljest pinnast õgvendama.

Režissöör Sulev Keeduse poolt Harilaiul filmitud draamaga "Somnanbuul" on tuletorn tuntust kogunud ka väljaspool Saaremaad.

 


 

Seotud:  Sõrve tuletorn, Kiipsaare majakas, Vilsandi tuletorn,  Kaavi tuletorn,  Laidunina päevamärk,  Harilaid.